O divadle

GUnaGU je alternatívne divadlo, ktoré tvorí autorské hry, písané priamo „na telo“ hercom. Vzniklo v roku 1985 ako študentské divadlo a o desať rokov sa profesionalizovalo. Založili ho matematici Ivan Mizera, Zuzana Benešová a lekár Viliam Klimáček. Od roku 1995 je umeleckým šéfom GUnaGU Viliam Klimáček, dramatik a spisovateľ, ktorý svoje hry väčšinou aj režíruje.

GUnaGU uvádza najmä témy zo súčasnosti – single život dnešných ľudí a rozpad tradičnej rodiny, (ne)komunikáciu mobilmi a internetom, nárast xenofóbie voči menšinám, vzostup nacionalizmu a neofašizmu v Európe, krízu medziľudských vzťahov, chorú lásku v chorej dobe… Inscenačný štýl GUnaGU je hovoriť aj o najbolestivejších veciach človeka s humorom, ktorý nie je samoúčelný, ale vychádza z podstaty charakterov a situácií. GUnaGU rado baví, ale nemlčí o vážnych veciach. V repertoári má aj hry o kľúčových momentoch novodobých dejín – o augustovej okupácii roku 1968 či o novembrovej revolúcii 1989.

Miešanie snového s komickým, poetického s brutálnym, spoločenského s politickým, spájanie literárnych jemností so slangom ulice a absurdný, čierny humor tvoria dráždivý javiskový ohňostroj, vyhľadávaný najmä mladými divákmi, pre ktorých sa GUnaGU stalo kultovou scénou. Herecky sa divadlo opiera o profesionálov – o absolventov umeleckých škôl z Bratislavy aj Prahy, ale niekedy tu hrajú aj originálni neherci, ktorí dávajú predstaveniam GUnaGU skutočnú príchuť ľudského panoptika. V GUnaGU hrajú či hrali Petra Polnišová, Zuzana Šebová, Slávka Halčáková, Viktor Horján, Roman Pomajbo, ale hosťuje tu aj Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová, Táňa Radeva, Milan Kňažko, Jozef Vajda, Dominika Kavaschová, Gabriela Dzuríková, Daniel Fischer…

V diváckej ankete pri odovzdávaní cien DOS-ky získalo GUnaGU dva krát za sebou cenu Bratislavské divadlo sezóny 2014-2015 a 2015-2016.