Komiks

Komiks

Komiks

(už máte svojho psychiatra?)

6 mikrodrám o duševnom zdraví Made in Slovakia 2003.

KOMIKS bol napísaný pre Karla Krála a jeho časopis Svět a divadlo, kde počas roku 2003 na pokračovanie vychádzal spolu s komiksovými grafikami Niny Weisslechnerovej. Keďže Karel Král si objednal hru na pokračovanie do 6 čísiel, stal sa tým iniciátorom formy divadelného KOMIKSU, zloženého zo 6 obrazov. Bez neho by autor túto hru asi nikdy nenapísal a ak, vyzerala by úplne ináč.

Spojujúcou líniou je psychická abnormalita všetkých postáv. Sú to normálni stredoeurópania dneška, ktorí sa nevedia zorientovať v rýchlom tempe doby. Sú frustrovaní zo slobody a reagujú na ňu extrémne.

Svetová premiéra finálnej mikrodrámy KOMIKSU – „Rodina“ bola v lete 2003 na Mittelfeste v Cividale, Itália.

Iba pre zaujímavosť – v rokoch 2020 a 2021 píše V. Klimáček pre Svět a divadlo skutočný komiks DVOJČA, ilustrovaný legendárnym Danglárom.

Obrázok No. 1

TUNEL

MUŽ: Peter Sklár
ŽENA: Darina Abrahámová
LEKÁR: MUDr. Viliam Klimáček

Dvojica manželov už videla a zažila všetko. Nemajú deti, precestovali svet a chýba im len posledný zážitok. Klinická smrť. Pozvú si pohotovostného lekára…

Obrázok No. 2

PÉČKO

HEREČKA: Oľga Belešová
KAMERAMAN: Daniel Dangl
MARTA: Zuzana Ožvoldíková

Prečo má vo svete úspech každá reality show – viď Big Brother? Lebo je to naozaj.


Ukážka:

HEREČKA Čo keby som prišla bez županu?
KAMERAMAN Najprv ťa musia vidieť oblečenú, rozumieš. Aby si ťa mohli začať predstavovať. Musíš im dať čas. Na začiatku je pomalé tempo strašne dôležité. Budeš len tak normálne chodiť, urobíš si vlasy, pozrieš do zrkadla a dáš si dole župan.
HEREČKA Takto? (pomaly si rozväzuje župan)
KAMERAMAN To je rýchlo.
HEREČKA Neviem to pomalšie.
KAMERAMAN Mysli na ruku. Na každý prst osobitne. Ako sa pomaly ohýba… jeden za druhým… kĺb za kĺbom… dlaň sa otvára… a zrazu sa dotkne drsnej látky… uskočí ako popálená… a zasa sa vráti… pohladí župan…
HEREČKA (rozplače sa) Ja na to nemám.
KAMERAMAN Máš. Ty na to máš, áno? Máš na to. Ti hovorím. Máš na to.
HEREČKA Ale čoby!
KAMERAMAN Máš. Jasné? Máš na to.
HEREČKA Pozri sa, ako vyzerám!
KAMERAMAN Tisíckrát som ti vysvetľoval, že v tejto brandži nie je dôležité, ako vyzeráš. Teda je, ale nie zase až tak! Je to celé o výraze! Musíš byť zaujímavá, a ty si! Poznám toľko mladých báb, čo dobre vyzerajú, ale nemajú to v sebe! A ty to v sebe máš! Máš to v tvári, v perách, v očiach to máš! Muži to hneď vycítia. Oni hneď vedia, ktorá to má a ktorá nie. A tie, čo to v sebe majú, môžu pred kameru. A ty to v sebe máš a preto pred kameru môžeš!
HEREČKA Naozaj dobre vyzerám?
KAMERAMAN Skvele, zlato.
HEREČKA Pribrala som cez Vianoce.
KAMERAMAN Nezačínaj.
HEREČKA Musím na to myslieť.
KAMERAMAN Toto sme si už vysvetlili, nie?
HEREČKA Ja strašne chcem byť pomalá… strašne chcem byť dobrá… ako jaguár… nemôžem za to, že nie som jaguár!
KAMERAMAN Musíš si veriť! Divák už chce konečne vidieť normálne ženy! Ženy z mäsa a kostí, aké stretáva každý deň! Tie supermanky mu berú sebavedomie. Pornopriemysel je v kríze. Vieš, že Dolly Buster naspievala Carmen? A Rocco Sifredi hrá Hamleta! Je to normálne?! Oni už nevedia, čo ďalej! Nemajú kam ísť! Prišiel náš čas, hovorím ti! My musíme sadnúť na tú vlnu! Všade milujú amatérky. Ženy ako ty, čo to majú v sebe! Ver mi! Všetci chcú obrázky z obyčajných spální! Prečo má vo svete úspech každá reality show? Big Brother alebo Osbournovci? Lebo je to naozaj! A aj my to dnes nakrútime naozaj!

Obrázok No. 3

MANGA

PSYCHIATER: Masahiko Shiraki
TLMOČNÍK: MUDr. Viliam Klimáček

Prednáška japonského psychiatra na tému „Komiks ako prvotná príčina schizofrénie“. Čo všetko je schopný spôsobiť japonský komiks manga. Parafráza výroku Homera Simpsona z celkom iného komiksu: „Manga je japonská pomsta za Hirošimu.“

Obrázok No. 4

SKÚŠKA

ONA: Zuzana Ožvoldíková
ON: Daniel Dangl

Dvojica teenagerov sa nudí v parku a je pukance. Denne chodia do kina a z plátna trénujú, ako niekoho zabiť. Môže sa to raz hodiť…

Obrázok No. 5

PREHÁNKY

(miniopera „Aaron Black“)

DIEVČA: Oľga Belešová
HLAS DIEVČAŤA: Eva Matiašovská (soprán)
Mr. AARON BLACK: Masahiko Shiraki

Osamelé dievča surfuje po TV kanáloch. Po údere blesku vyjde z obrazovky tajomný Aaron Black a splní jej každé želanie. Už druhá opera teamu Solovic – Klimáček, tentoraz skutočne mini. Trvá 15 minút.

Obrázok No. 6

RODINA

OTEC: Peter Sklár
MAMA: Darina Abrahámová
SYN: Daniel Dangl
DCÉRA: Zuzana Ožvoldíková
TETA: Oľga Belešová
LEKÁR: MUDr. Viliam Klimáček

Finálna mikrodráma o nie celkom normálnej rodine mala už svoju svetovú premiéru v Taliansku. Záverečný odkaz divákom – máte už svojho psychiatra?

Foto © Ctibor Bachratý

Informácie