John & Yoko

John & Yoko

John & Yoko

(sex, sushi, rockandroll)

  • Čo znamená vziať si dnes na Slovensku cudzinca za manžela či cudzinku za manželku?
  • Dokážu vedľa seba existovať Japonské zvyky a Slovenská tradícia?
  • Je možné tolerantné spolužitie dvoch tak odlišných kultúr?
  • Ako si s týmto problémom poradil slávny pár John Lennon a Yoko Ono?
  • Stretáva sa Masahiko na Slovensku s rasizmom a intoleranciou voči vlastnej osobe?
  • Vychádza skladba slovenskej a japonskej vety z mentalít jednotlivých národov?
  • A čosi pre gurmánov – ako pripraviť vynikajúce sushi?
  • Existuje aj slovenská mutácia – bryndzové sushi?

Predstavenie tvorí séria divadelných klipov, v ktorej herci plynulo prechádzajú z rolí Lennona a Ono do seba samých a autenticky hrajú príbeh svojho zmiešaného manželstva. Šesťdesiate roky sa ostrým strihom menia na dnešok, z Tokijskej Ginzy sa prenesieme do bratislavských ulíc. V predstavení sa priamo pred divákmi pripravuje pravé japonské sushi či prebehne legendárna tlačovka „bed in“ v hoteli Hilton v marci 1969 v Amsterdame. Okrem slovenčiny v hre zaznie aj angličtina a japončina.

Predstavenie je zavŕšením voľnej trilógie autorských predstavení Oľgy Belešovej v divadle GUnaGU (Len tak ľahučko – 1994, Ďefčátko – 2000, John & Yoko – 2007). Predstavenia vznikli metódou improvizácie na stanovenú tému a sú veľmi osobné a autentické. Belešová nie je autorkou ruky, ale autorkou úst. Svoje hry nepíše, rovno ich rozpráva. A v spolupráci s režisérom V. Klimáčkom vyberajú najlepšie momenty a zoraďujú ich a preskupujú.

Po predchádzajúcich dvoch tituloch, kedy mapovali ženský svet, prichádza logicky po Belešovej sobáši s japonským novinárom Masahikom „manželská“ hra. V ostrých strihoch sa v nej striedajú komediálne plochy s mrazivými momentmi, ktoré nie sú zapísané v podobe textu, no iba v podobe niekoľkých bodov. Večer čo večer vzniká improvizovaný, čiastočne fixovaný tvar, vždy s trocha iným obsahom, pravda, v duchu nosnej témy.

Hra vzniká v intímnom kontakte niekoľko desiatok centimetrov od divákov. Atmosféra v publiku a intímnosť divadelnej sály provokuje hercov k mimoriadnym, originálnym a miestami aj šokujúcim výkonom, ktoré sú pre GUnaGU značkou interpretačného štýlu.

Foto © Ctibor Bachratý

Informácie