John Lennon je mŕtvy a ja sa tiež necítim najlepšie
(groupies)
Čo zostalo zo šesťdesiatych?
Pod vplyvom Beatles už vyrástlo mnoho generácií. Pozoruhodné je, že ich piesne dokážu stále nadchnúť nových a nových poslucháčov ešte aj v 21. storočí. V hre sa na „fenomén Lennon“ pozeráme cez postavy práve takýchto ľudí, ktorí vyrástli a vyspeli vďaka hudbe Beatles.
Dej hry sa začína v búrlivom roku 1968 v Londýne, pokračuje v indickej Kalkate v deň Lennovej smrti – 8. decembra 1981, a končí v súčasnosti, v malej dedine na dnešnom Slovensku. Štyria herci postupne hrajú dvanásť postáv, ktorých život vedome či nevedome ovplyvnil Lennon a jeho hudba. Formát čiernej komédie presne vystihuje nádeje aj absurditu šesťdesiatych rokov, ktoré dodnes inšpirujú svet svojou kreativitou či živelnosťou.
V hre sa hravo mieša realita s fikciou. Hneď prvý obraz ukazuje naozaj existujúcu skupinu radikálnych fanyniek z roku 1968, ktoré obetovali svoje osobné životy, kariéry, rodiny, vzťahy, odišli zo škôl či zamestnaní a stále sedeli v Londýne na schodoch pred budovou Apple Corps, kde mali Beatles svoje kancelárie. Sedeli a dúfali, že uvidia svoje idoly: Paula Mc Cartneya, Ringa Starra, Georga Harrisona alebo Johna Lennona…
Už 25 rokov v GUnaGU cítime betlesácke piesne a Lennonov odkaz ako dar, z ktorého vyžaruje pozitívna energia. Túto energiu sme celý život prijímali, zadarmo dostávali. Teraz ju chceme aspoň trochu vrátiť.
Foto © Ctibor Bachratý