Horúce leto 68

Horúce leto 68

Horúce leto 68

(ako sme utekali)

Tragikomédia o veľkých dejinách.

Hra napísaná k 50. výročiu invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968. Sledujeme príbehy troch žien, ktoré kvôli invázii aj so svojimi rodinami emigrujú do rôznych krajín sveta, aby sa nakoniec stretli v kanadskom Toronte.

Podľa osudov skutočných žien.

Erika (Zuzana Kronerová) je manželka evanjelického farára, ktorého tu odmietajú vysvätiť a ktorý preto vyštuduje herectvo na VŠMU a stane sa hlásateľom rozhlasu. A práve on hlási do éteru legendárnu výzvu o obsadení nášho štátu cudzími tankami.

Petra (Marta Maťová) je mladá lekárka, ktorú rodičia radšej cez okupáciu pošlú do cudziny, aby ju zachránili, ale kým jej tam uznajú slovenský diplom, umýva v reštaurácii taniere.

A Soňa (Gabika Dzuríková) je židovské dievča, ktoré sa vybralo na brigádu do Izraela, ktorú zorganizoval spisovateľ Ladislav Mňačko. Odvtedy týmto mladým ľuďom hovorili „Mňačkove deti“. A na brigáde v ďalekom svete ich zastihne správa o prepadnutí Československa.

Okrem hry vznikol aj román Horúce leto 68 (slovensky 2011, arabsky 2014, francúzsky 2018, litovsky 2020, anglicky 2021).

Toto predstavenie venujeme Valike Tóthovej, ktorá bola predobrazom Eriky a ktorá, žiaľ, už nie je medzi nami.

Foto © Ctibor Bachratý

Informácie